W związku z ogłoszonym naborem wniosków do Konkursu Inicjatwy Oddolnych opracowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Konkurs inicjatyw oddolnych
Transformacja miast przemysłowych trwa już ponad trzydzieści lat. W tym czasie z przestrzeni naszych dzielnic zniknęło wiele kopalń, hut i fabryk zatrudniających tysiące pracowników. Utrata wielkich pracodawców była tragedią nie tylko dla pracowników, ale też dla wszystkich mieszkańców dzielnic i miast dotkniętych bezrobociem. Choć najgłębsze przemiany wiele z naszych miast ma już za sobą, warto pamiętać o tym, że transformacja ciągle trwa i wymaga przystosowania się do nowych wyzwań ekonomicznych. Inicjatywy oddolne mogą pomóc lokalnym społecznościom w poradzeniu sobie z tymi wyzwaniami. Doświadczenie transformacji często jest trudne, dlatego ważne jest wzmocnienie lokalnych społeczności w tym okresie poprzez organizację wspólnych aktywności i tworzenie nowych sieci wzajemnego wsparcia.
Czemu służą inicjatywy oddolne?
Cel inicjatyw oddolnych: to działania na rzecz świadomego udziału mieszkańców w procesie transformacji w obszarach: rozwiązywania problemów społecznych, ekologii oraz zachowania tożsamości lokalnej i regionalnej.
Dlaczego przywiązujemy dużą wagę do integracji społecznej?
Zależy nam na inicjatywach otwartych dla szerokich grup mieszkańców, szczególnie na organizacji wydarzeń dostępnych dla osób w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami i perspektywami. Dlatego szczególnie chcemy wspierać pikniki, festyny, spotkania, spacery, wspólne wydarzenia kulturalne, w których brać mogą udział zróżnicowane grupy.
Kto może złożyć wniosek o wsparcie inicjatywy oddolną?
Wniosek o inicjatywę oddolną może złożyć każdy uczestnik projektu, którym może być mieszkaniec lub osoba pracująca lub ucząca się w : Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Bytomiu lub Świętochłowicach.
Jak wygląda dofinansowanie inicjatywy?
Jeśli wniosek o realizację inicjatywy oddolnej zostanie przekazany do realizacji Śląski Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. przystąpi do zakupu wyszczególnionych we wniosku o realizację inicjatywy oddolnej przedmiotów/usług.
Jak wygląda zakup materiałów i usług w ramach inicjatywy?
Zakupu materiałów i usług dokonuje Śląski Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. zgodnie z zasadami konkurencyjności, racjonalności wydatkowania środków lub Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
Czy jedna osoba może złożyć więcej niż jeden wniosek?
Tak, jedna osoba może złożyć więcej niż jeden wniosek.
Czy można złożyć więcej niż jeden wniosek na jedno duże wydarzenie?
Tak, można złożyć więcej niż jeden wniosek na jedno duże wydarzenie.
Co dzieje się z przedmiotami zakupionymi w ramach inicjatywy?
Środki trwałe zakupione w ramach inicjatywy są własnością Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o. Wnioskodawca na czas realizacji inicjatywy otrzymuje je na podstawie umowy użyczenia.
W jaki sposób jest rozliczane wykonanie inicjatywy?
Wnioskodawca zobowiązany jest do informowania o przebiegu realizacji inicjatywy, a w szczególności o terminach głównych wydarzeń. Ponadto należy dokumentować przebieg realizacji inicjatywy za pomocą zdjęć. Po zrealizowaniu inicjatywy wymagane jest złożenie sprawozdania wraz z dokumentacją zdjęciową. Wzór sprawozdania stanowi załącznik do regulaminu i zawiera opis przebiegu inicjatywy (obszar i zakres merytoryczny podejmowanego działania i inicjatywy lokalnej),opis diagnozy środowiska, problemów, zasobów, potencjału i potrzeb oraz liczba uczestników ogółem i / lub liczba uczestników dla poszczególnych działań (jeśli inicjatywa dotyczy kilku wydarzeń, spotkań itp.)