Przejdź do treści
Strona główna » Laboratoria czwartej przyrody

Laboratoria czwartej przyrody

Laboratoria czwartej przyrody: aktywizacja społeczności lokalnych w kierunku zielonej transformacji i rozpoznawania lokalnego dziedzictwa antropocenu.

Śląski Inkubator Przedsiębiorczości Sp. o.o. – lider projektu
Uniwersytet Śląski w Katowicach – partner projektu
Stowarzyszenie TURUDA – partner projketu

Na skutek zmian gospodarczych i procesów restrukturyzacyjnych realizowanych w przeszłości w województwie, a także dalszych planowanych zmian związanych m.in. z likwidacją kopalń, obserwuje się koncentrację negatywnych zjawisk społecznych głównie na obszarach miejskich usytuowanych w woj. śląskiego. Na podstawie przeprowadzonej analizy, na obszarze podregionów objętych procesem transformacji, można zauważyć, że część miast z centrum woj. w tym Bytom, Ruda Śląska, Świętochłowice charakteryzuje się niską aktywnością społeczną.

Celem projektu jest rozwój aktywności społecznej osób zamieszkujących Rudę Śląską oraz miasta ościenne, w tym w szczególności młodzieży i kobiet oraz przygotowanie ich do akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej poprzez podjęcie w okresie realizacji projektu, tj. od 01.06.2024r. do 30.06.2026r. w Rudzie Śląskiej, szeregu działań na rzecz mieszkańców i obszarów uczestniczących w procesie sprawiedliwej transformacji.

Przewidziane do realizacji zadania to m.in.:

  • Promocja transformacji – pozytywnych zmian.
  • Zadania aktywizujące lokalną społeczność w okresie transformacji.
  • Kultura – Natura – Człowiek czyli świadomie, aktywne i wspólnie działania wokół czwartej przyrody.
  • Cztery Pory Roku dla klimatu – działania ukierunkowane na edukację klimatyczną z zachowaniem dziedzictwa przyrody występującej na terenie pogórniczym.
  • Edukacja na rzecz zielonej transformacji i utrzymania kultury pogórniczej.
  • Regionalne archiwum antropocenu – opracowanie materiałów wizualnych i audialnych prezentujących regionalne dziedzictwo antropocenu i stosunek społeczności lokalnej do niego w dobie zwrotu ku zielonej energii i gospodarce zeroemisyjnej.
  • Wizyty studyjne – mające na celu poznanie dobrych praktyk.


Dzięki zadaniom w ramach projektu minimum 374 os. zwiększy swoją aktywność społeczną, a co za tym idzie zwiększy się akceptacja społecznego procesu sprawiedliwej transformacji.

Grupę docelową czyli ostatecznymi odbiorcami wsparcia w ramach projektu są osoby zamieszkujące, uczące się lub pracujące na obszarze podregionu katowickiego i bytomskiego (regionów sąsiadujących z obszarem realizacji projektu – obszar Rudy Śląskiej), w tym głównie kobiety i młodzież – grupy ważne w procesie transformacji.

Rezultaty:

  • wzmocnienie potencjału społecznego,
  • integracja i wzmocnienie aktywności, partycypacji społecznej,
  • przygotowaniu do akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej
  • pielęgnowanie tradycji i dziedzictwa

Całkowitym koszt projektu: 1 594 023.86 PLN
Wkład UE: 1 434 621.47 PLN

Projektu w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)
Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10.24-Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Biuro Projektu pod nr tel.: 32 342 22 30 wew. 108 lub e-mail: info@inkubatorsl.pl.

Skip to content