Projekt skierowany jest do 672 mikro, małych i średnich przedsiębiorców z obszaru woj. śląskiego. W projekcie weźmie udział 2400 (K-1272, M-1128) pracowników z tych przedsiębiorstw.
Projekt realizowany jest z zastosowaniem podejścia popytowego-mechanizmu dystrybucji ze środków EFS+. Głównym celem projektu jest wzrost kompetencji i kwalifikacji pracowników przedsiębiorstw sektora MŚP z woj. śląskiego zgodnych z ich potrzebami w okresie 01/01/2025-31/12/2027. Głównym rezultatem będzie uzyskanie kwalifikacji lub nabycie kompetencji po opuszczeniu programu przez min. 2400 pracowników (K-1272, M-1128), w tym:
30% uczestników projektu nabędzie lub podniesie wyłącznie kwalifikacje,
41% uczestników projektu zdobędzie cyfrowe kwalifikacje /kompetencje,
21% uczestników projektu zdobędzie zielone kwalifikacje/kompetencje
Realizacja celu będzie możliwa dzięki: przekwalifikowaniu lub wzrostowi kompetencji/nabyciu kwalifikacji przez w/w osób, przełamaniu ich barier związanych z zachodzącą transformacją na rynku pracy głównie w obszarach zielonych i cyfrowych technologii.
W projekcie zaplanowano realizację następujących zadań:
Dofinansowanie usług rozwojowych: szkoleniowych, walidacji i certyfikacji, studiów podyplomowych wybrane za pośrednictwem platformy Bazy Usług Rozwojowych PARP.
Maksymalna kwota dofinansowania do jednej usługi rozwojowej typu szkolenie/doradztwo/walidacja/certyfikacja w ramach danego projektu wynosi 5 000 zł.
W odniesieniu do usługi szkoleniowej/walidacyjnej/certyfikującej kwota dotyczy jednej usługi dla pojedynczego uczestnika usługi.
W odniesieniu do usługi doradczej kwota dotyczy całości usługi dla przedsiębiorcy.
Maksymalna kwota dofinansowania o jaką może ubiegać się przedsiębiorstwo w ramach jednego projektu, na dofinansowanie łącznych kosztów kwalifikowanych realizacji usług rozwojowych typu szkolenie/doradztwo/walidacja/certyfikacja wynosi:
- w przypadku średniego przedsiębiorstwa – 250 000 zł
- w przypadku średniego przedsiębiorstwa – 250 000 zł
- w przypadku mikroprzedsiębiorstwa – 50 000 zł
Maksymalna kwota dofinansowania przypadająca na danego przedsiębiorcę w projekcie określana jest w zależności od liczby pracowników korzystających z usług rozwojowych. Jest to zatem iloczyn liczby pracowników obejmowanych wsparciem i zmiennej kwoty przeliczeniowej.
Maksymalna kwota dofinansowania do jednej usługi rozwojowej dla jednego uczestnika typu studia podyplomowe w ramach danego projektu wynosi 10 000 zł.
WAŻNE
Studia podyplomowe nie wliczają się w limit usług rozwojowych dostępnych dla przedsiębiorcy.
WAŻNE
Po wyczerpaniu limitu u jednego Operatora przedsiębiorca może skorzystać ze wsparcia u innego Operatora, pod warunkiem zrealizowania w całości wszystkich PUR u danego Operatora.
WAŻNE
W ramach projektu podatek VAT stanowi koszt niekwalifikowany. Wartość dofinansowania usługi rozwojowej wyliczana jest w odniesieniu do kosztu netto usługi.
Poziom dofinansowania pojedynczej usługi rozwojowej wynosi 50%.
Istnieje możliwość zwiększenia poziomu dofinansowania (które można kumulować), jeśli przedsiębiorstwo spełni poniższe warunki, z zastrzeżeniem, że maksymalny poziom dofinansowania nie przekracza 80%:
- 5% więcej w przypadku, gdy przedsiębiorstwo z branży górniczej i okołogórniczej przechodzi procesy restrukturyzacyjne, adaptacyjne i modernizacyjne;
- 5% więcej w przypadku, gdy siedziba przedsiębiorcy lub jego jednostka organizacyjna (wg CEIDG lub KRS) znajduje się na obszarze wiejskim WSL;
- 10% więcej, gdy przedsiębiorstwo spoza branży górniczej i okołogórniczej przechodzi procesy restrukturyzacyjne, adaptacyjne i modernizacyjne;
- 10% więcej w przypadku prowadzenia przez przedsiębiorstwo działalności w branży istotnej z punktu widzenia regionu, wskazanej w Programie Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2019-2030 (rozdziale 2.3);
- 10% więcej w przypadku udziału pracowników w usłudze prowadzącej do nabycia cyfrowych kwalifikacji lub kompetencji;
- 10% więcej w przypadku udziału pracowników w usłudze prowadzącej do nabycia kwalifikacji, o których mowa w art.2 pkt 8 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, zarejestrowanych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (posiadających nadany kod kwalifikacji);
- 15% więcej w przypadku udziału pracowników w usłudze prowadzącej do nabycia zielonych kwalifikacji lub kompetencji;
- 15% więcej w przypadku udziału w usłudze osoby w wieku 50+;
- 15% więcej w przypadku udziału w usłudze osoby z niepełnosprawnością.
WAŻNE
Ostateczną decyzję w sprawie zwiększenia poziomu dofinansowania podejmuje Operator na podstawie oceny złożonych dokumentów zgłoszeniowych.
Wkład własny przedsiębiorcy mieści się w przedziale 20% – 50%.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 Priorytet FESL.5.15 Usługi rozwojowe dla przedsiębiorców – PSF.
Okres realizacji projektu: 01.01.2025 do 31.12.2027
Wartość projektu: 27 990 604.40 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 22 392 483.52 PLN
Partnerem projektu jest: Sosnowiecki Park Naukowo Technologiczny, ul. Wojska Polskiego 8 w Sosnowcu
Agencja Rozwoju Lokalnego S.A. z siedzibą przy ul. Teatralnej 9 w Sosnowcu
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy:
Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o. Ruda Śląska ul. Karola Goduli 36,
tel.: 32 342 22 30, e-mail: rekrutacja5.15_ruda@inkubatorsl.pl
Sosnowiecki Park Naukowo Technologiczny, Sosnowiec ul. Wojska Polskiego 8,
tel.: 32 266 50 41 , e-mail: arl@arl.org.pl
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie.